ପ୍ରଗତିଶୀଳ ମସିହା, ନିର୍ଭୀକ I ନିର୍ଭୟ I ନିରପେକ୍ଷ
Uncategorized

ଟୋକିମରା ପର୍ବ ଅବସରରେ ଗୁଡ଼ିଚଘା ପର୍ବ ପାଳିତ

 

 

ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର :- ବଳଭଦ୍ର ବାଗଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ – ମସୀହା କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡିଗାଁ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାର୍କିଗୁଡା ଗ୍ରାମଠାରେ ଟୋକିପର୍ବ ପାଳନ ହେଉଥିବାରୁ ରବିବାର ଗୁଡ଼ିଚଘା ପର୍ବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ।ଏହି ପର୍ବ ହେଉଛି ଆଦିମ କାଳରୁ ଆଦିବାସୀ ମାନେ ଗଣ ପର୍ବ ଭାବରେ ପାଳନ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କଲେ ନିଜ ଜମିରେ ଶସ୍ୟ ଶ୍ୟାମଳ ହୋଇ ଅମଳ ହୁଏ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଆସିଛି । ନିଜ ଗାଁ ମାଟିରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଆବାଳବୃଦ୍ଧବନିତା ସମସ୍ତେ କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ନହେବା ପାଇଁ ଏହି ପର୍ବ ପାଲନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ନିଆରା ପର୍ବକୁ ସଂମାନ ଜଣାଇ ପାଖ ପଡ଼ୋଶୀ ଗ୍ରାମ ତଥା ବନ୍ଧୁ ବାନ୍ଧବ ଲୋକମାନେ ହେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତି । ଏହି ପର୍ବକୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଭେଟ ଘାଟ ପର୍ବ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହି ପାର୍କିଗୁଡା ସଦରଗୁଡି ଠାରେ ୧୪ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ଯାନୀ ନିଜର ଦଳକୁ ଧରି ମାଟି ଦେବତା ସ୍ଥାନରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥାନ୍ତି । ଗୁଡିଛଘା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଅର୍କ କେଶରୀ ସିଂ ଦେଓ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବେଳେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ସୁଧିର ପଟଯୋଶୀ ,ଅରୁଣ ଜଗରିଆ , ଆଇନଜିବୀ ସୁଶୀଲ ରାଉତ , ନବୀନ ପଣ୍ଡା , ଦୁଃଖିଶ୍ୟାମ ମାଝୀ ,ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ନିଆଲ ସମାଜସେବୀ ବବୃ ବାହାନ ବାଗ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଏହି ପର୍ବରେ ୧୪ଟି ଗ୍ରାମର ଜାନୀ ମାନେ ବରଣୀ ଧରି ଆସିଥିବା ବେଳେ, ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲେ । ଗାମ ଗୌନ୍ତିଆ ଖଗେଶ୍ୱର ଯାନୀ ଓ ପୂଜାକମିଟି ସଭାପତି ଗଙ୍ଗାରାମ ବାଗ ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଗୁରମେ ବାଳ ସିଂ ମାଝୀ କାର୍ଯ୍ୟସମ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ବେଳେ ପୁଝାରୀ ଦୁର୍ଯୋଧନ ଜାନୀ , ମୁଦ୍ରାଧରିଆ ହକି ମାଝୀ , ରପିଆ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମାଝୀ , ରନ୍ଧନିଆ ଭାବେ ରଘୁ ନାଥ ଜାନୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଗୁଡ଼ି ଉପରକୁ ଚଢ଼ି ଯେଉଁ ପୂଜା କରାଯାଏ ତାହାକୁ ଗୁଡିଚଘା ବୋଲି କୁହାଯାଏ ଏଥିରେ ପ୍ରତି ଗାଁ ରୁ ଛେଳି ମେଣ୍ଡା ଧରି ବରଣୀ ଆସିଥାନ୍ତି । ନିମନ୍ତ୍ରିତ ଅତିଥି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରବେଶ କଲାପରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇ ଗୁଡିର ଚାରିପାର୍ଶ୍ୱ ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇଥାଏ ଓ ଏହାପରେ ଆସିଥିବା ସମସ୍ତ ଆଘ ପାଖ ଅଂଚଳଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ପ୍ରସାଦ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି ।

ଶେଷରେ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ ତାରିଖରେ ଟୋକିମରା ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯିବା ନେଇ ଲଗ୍ନ ଧାର୍ଯ୍ୟ

କରିଥିବା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଜଣାପଡିଛି ।

Related posts

ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ମୂଳନିବାସୀ ବିକାଶ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଅମଲା ଭବନ ରେ ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣନାୟକ ଙ୍କ ୨୨୩ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

Sunil Chandra Nayak

ବାଘ ଛାଲ ସହ ଶିକାରୀ ଜବତ

ଆସନ୍ତାକାଲି ମହାଶିବରାତ୍ରୀ,ଚଳଚଞ୍ଚଳ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଶୈବପୀଠ,ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଶୈବପୀଠ

Sunil Chandra Nayak

Leave a Comment

error: Content is protected !!
çukurova escort dalaman escort datça escort didim escort düzce escort edirne escort edremit escort fethiye escort gelibolu escort gemlik escort escort
boyabat escort inegöl escort kovancılar escort bolvadin escort meram escort çukurova escort nazilli escort aliağa escort karatay escort serdivan escort bozüyük escort muratpaşa escort ürgüp escort karacabey escort iskilip escort kelkit escort didim escort datça escort yüreğir escort escort osmaneli escort ayvalık escort escort odunpazarı escort zile escort amasra escort söke escort edremit escort sorgun escort hendek escort ilkadım escort kaman escort bayraklı escort lara escort banaz escort bandırma escort kepez escort osmancık escort sultanahmet escort akyazı escort kozan escort izmit escort gelibolu escort dudullu escort köyceğiz escort kemer escort çaycuma escort tepebaşı escort