ପ୍ରଗତିଶୀଳ ମସିହା, ନିର୍ଭୀକ I ନିର୍ଭୟ I ନିରପେକ୍ଷ
Uncategorized

ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ମୌଖିକ ସାହିତ୍ୟ କୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର

 ନୂଆପଡ଼ା–  ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ତରଫରୁ ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ମୌଖିକସାହିତ୍ୟ କୁ ନେଇ ଏକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଖଡିଆଳ ସ୍ଥିତ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ୨ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏକାଡେମୀ ସଦସ୍ୟା ଅଧ୍ୟାପୀକା ସୁରେଶ୍ଵରୀ ବାଗ ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଖଡିଆଳ ରାଜା ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଗବେଷକ ଜିତାମିତ୍ର ସିଂ ଦେଓ, ଓଡିଆ ମୌଖିକ ସାହିତ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବରେ ବିଶିଷ୍ଠ ସାହିତ୍ୟିକ ଡ. ମହେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ମୌଖିକ ସାହିତ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହିତ ଲୋକ ମୁଖରେ ବଂଚିଥିବା ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ଲିଖିତ ସାହିତ୍ୟ କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ଅବିହିତ କରିଥିଲେ । ମୌଖିକ ସାହିତ୍ୟ କୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ଖଡ଼ିଆଳ ସୟଂଶଅସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ଡା. ଫଣିନ୍ଦମ ସିଂ ଦେଓ ସମ୍ମାନୀତ ବକ୍ତା ଡା. ପୁଷ୍ପଳତା ରଥ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନରେ କବି ଗୌରାଙ୍ଗ କୁମାର ସାହୁ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଓ ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ ଅଧ୍ୟାପକ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ସା ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ବିଶିଷ୍ଠ ସଂଙ୍ଗୀତଜ୍ଞ ନନ୍ଦଳାଳ ବାରିକପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଂଙ୍ଗିତ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ । ଠିକ ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିବେଶନ ରେ କବି ଗୌରାଙ୍ଗ କୁମାର ସାହୁ, କବୟତ୍ରୀ ମନୋରମା ରଥ ଓ ନିକିତା ମହାଉତି ଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ନୂଆପଡା ଏକାଡେମୀ ସଦସ୍ୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବା ବେଳେ ନିକିତା ମହାଭୂତ ଅତିଥ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । କବି ବୈଷ୍ଣବ ମେହେର ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଖଡିଆଳ ସାରସ୍ଵତ ସାଧକ ସର୍ଗତ ନଟରାଜ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ଇରଫାନ ମହମ୍ମଦ ଙ୍କ ଅମର ଆତ୍ମାର ସଦଗତି ନିମନ୍ତେ ଏକ ମିନିଟ ନିରବ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଇଥିଲା । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୫୦ ଜଣ କବି କବିତା ପାଠ କରିଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କୋଭିତ ଗାଇଡ ଲାଇନ ଅନୁସାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା । ନୂଆପଡା ରୁ ସୁଜିତ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

Related posts

ଶତାୟୁ,ବି. ବି.ହାଇସ୍କୁଲ,ଢେଙ୍କାନାଳରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ତାଲିମ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ -୨୦୨୪ ଅନୁଷ୍ଠିତ

masiha

କୋକସରା ବ୍ଲକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଲଡୁଗାଁ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

Sunil Chandra Nayak

ଭବାନୀପାଟଣା ଠାରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ମଇ ଦିବସ ତଥା ଆନ୍ତଜାତୀୟ ଶ୍ରମିକ ଦିବସ ପାଳିତ

Leave a Comment

error: Content is protected !!
çukurova escort dalaman escort datça escort didim escort düzce escort edirne escort edremit escort fethiye escort gelibolu escort gemlik escort escort
boyabat escort inegöl escort kovancılar escort bolvadin escort meram escort çukurova escort nazilli escort aliağa escort karatay escort serdivan escort bozüyük escort muratpaşa escort ürgüp escort karacabey escort iskilip escort kelkit escort didim escort datça escort yüreğir escort escort osmaneli escort ayvalık escort escort odunpazarı escort zile escort amasra escort söke escort edremit escort sorgun escort hendek escort ilkadım escort kaman escort bayraklı escort lara escort banaz escort bandırma escort kepez escort osmancık escort sultanahmet escort akyazı escort kozan escort izmit escort gelibolu escort dudullu escort köyceğiz escort kemer escort çaycuma escort tepebaşı escort