ପ୍ରଗତିଶୀଳ ମସିହା, ନିର୍ଭୀକ I ନିର୍ଭୟ I ନିରପେକ୍ଷ
Uncategorized

ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାବିତ ପ୍ରଫେସର ଡଃ ଅଶୋକ କୁମାର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ବିୟୋଗ

ରାଉରକେଲା/ ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାବିତ ପୂର୍ବ ଆରଇସି ଓ ବର୍ତ୍ତମାନର ଏନଆଇଟି ର ପ୍ରାକ୍ତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଭାରତର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଧାତୁବିଜ୍ଞାନ ବିଶାରଦ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଜର ଗବେଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପ୍ରଫେସର ଡଃ ଅଶୋକ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କର ସରଳ,ଅମାୟିକ ବ୍ୟବହାର ଓ ଉଚ୍ଚମାନର ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନର କୌଶଳ ଯୋଗୁଁ ସେ ତାଙ୍କ ଛାତ୍ରମହଲରେ ଖୁବ୍ ପ୍ରିୟପାତ୍ର ଥିଲେ। ୧୯୪୧ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୧ତାରିଖ ଦିନ କଟକରେ ଜନ୍ମିତ ସ୍ବର୍ଗତ ମହାନ୍ତି ୧୯୬୧ରେ ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଧାତୁ ବିଜ୍ଞାନରେ ଇଂଜିନିୟରିଂ ସ୍ନାତକରେ ପାସ କରି ୧୯୬୩ଯାଏ ସେଇ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ଅଧ୍ୟାପନା କରିଥିଲେ। ସେ କମନୱେଲଥ ସ୍କଲାରସିପ୍ ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ର ସେଫିଲ୍ଡ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏମ୍ ଟେକ ଓ ପିଏଚଡି ଲାଭ କରିଥିଲେ। ଜୟପୁରର ମାଲବ୍ୟ ଇଂଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଦିନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରେ ରହି ୧୯୬୮ରେ ରାଉରକେଲା ଆରଇସି ରେ ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଫେସର ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଥିଲେ। ୧୯୯୮ରେ ସେ ତତ୍କାଳୀନ ଆରଇସି ରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଧାତୁବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ଅନେକ ଗବେଷଣାତ୍ମକ ପ୍ରବନ୍ଧ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ବେଶ ପାଠକୀୟ ଆଦୃତି ଲାଭ କରିଛି। ସ୍ବର୍ଗତ ପ୍ରଫେସର ମହାନ୍ତି ରାଉରକେଲା ଅରବିନ୍ଦ ସ୍କୁଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଦରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ଶ୍ରୀମା ଅରବିନ୍ଦ ଚାରିଟେବୁଲ ଟ୍ରଷ୍ଟର,ରାଉରକେଲା ମ୍ୟାନେଜିଂ ଟ୍ରଷ୍ଟି ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ଅବଦାନ ଯୋଗୁଁ ବହୁ ପୁରସ୍କାରରେ ସେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହଧର୍ମିଣୀ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଡଃ ଜୋସ୍ନା ପଟ୍ଟନାୟକ, ପୁତ୍ର ପ୍ରଫେସର ଡଃ ସଂଜୀବ ମହାନ୍ତି, ପୁତ୍ରବଧୁ ଡଃ ସାଗରିକା ମହାନ୍ତି ଓ ନାତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଝିଅ ସୃଜନୀ ଓ ଜାମାତା ସଂଯୋଗ ଉଚ୍ଚ ପଦପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇ ତାଙ୍କର ପରିବାରବର୍ଗ ତଥା ସଂପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ ସହରର ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଶେଷ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। (ରାଉଲକେଲା ରୁ କୁଞ୍ଜ ବିହାରୀ ରାଉତ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ)

Related posts

ତେରେସିଂହାରେ କୁରାଳ ପଞ୍ଚମୀ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

Sunil Chandra Nayak

ସ୍କୁଲକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ମନା: ଜୋର୍‌ ଜବରଦସ୍ତ ପଶିଲେ ଗିରଫ ହେବେ

Sunil Chandra Nayak

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଳକ ସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞlନ ମେଳା : ୯୩ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଲା ପ୍ରଦର୍ଶିତ :୬ଟି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତର କୁ ଉନ୍ନୀତ 

Sunil Chandra Nayak

Leave a Comment

error: Content is protected !!
çukurova escort dalaman escort datça escort didim escort düzce escort edirne escort edremit escort fethiye escort gelibolu escort gemlik escort escort
boyabat escort inegöl escort kovancılar escort bolvadin escort meram escort çukurova escort nazilli escort aliağa escort karatay escort serdivan escort bozüyük escort muratpaşa escort ürgüp escort karacabey escort iskilip escort kelkit escort didim escort datça escort yüreğir escort escort osmaneli escort ayvalık escort escort odunpazarı escort zile escort amasra escort söke escort edremit escort sorgun escort hendek escort ilkadım escort kaman escort bayraklı escort lara escort banaz escort bandırma escort kepez escort osmancık escort sultanahmet escort akyazı escort kozan escort izmit escort gelibolu escort dudullu escort köyceğiz escort kemer escort çaycuma escort tepebaşı escort