ପ୍ରଗତିଶୀଳ ମସିହା, ନିର୍ଭୀକ I ନିର୍ଭୟ I ନିରପେକ୍ଷ
ଆଞ୍ଚଳିକ

ଗାଁ ଧରଣୀ ପୀଠରେ ପୋଢ ବଳି

ଗାଁ ଧରଣୀ ପୀଠରେ ପୋଢ ବଳି

ନର୍ଲା(ମନିସ )କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀଙ୍କ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ତଥା ବିଶ୍ୱାସର ପର୍ବ ପୋଢ ବଳି ନର୍ଲା ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭୀମକେଲା ଗ୍ରାମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଗାଁ ଧରଣୀ ପୀଠରେ ଗାଁ ଜାନୀ ଅକ୍ଷୟ ମାଝୀ, ଗାଁ ଗୈାନ୍ତିଆ ବିଘ୍ନରାଜ ଭୋଇ ସହ ଗାଁ ଝାକର,ଗଣା ଓ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ତିଥି ଲଗ୍ନ ଅନୁସାରେ ପୂର୍ବରୁ ବଳି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଥିବା ପୋଢକୁ ଗାଧୋଇ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପରେ ଆଜି ଭୋରରୁ ଧରଣୀ ପୀଠରେ ବଳି ପକାଇଥିଲେ। ପ୍ରଚଳିତ ବହୁ ପୁରାଣ ମଧ୍ୟରୁ କଳାହାଣ୍ଡିର କନ୍ଧ ପୁରାଣ ଅନ୍ୟତମ। ଏହି ଲୋକ ପୁରାଣକୁ ଗୋଭାଉତରା ମନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହାକୁ ଧରଣୀ ମାତାଙ୍କ ପାଖରେ ପୋଢବଳି ଦେବା ସମୟରେ ଗାନ କରା ଯାଉଥିବାରୁ ବଳି ପର୍ବ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଦିନ ସଂଧ୍ୟାରେ ଏହି ଗୀତ ଗାନ କରାଯାଉ ଥିଲା। ଏହି ଗୀତ ଗାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୁଟିଆ କନ୍ଧ ଖୁଟଜାନୀ ନାମରେ ପରିଚିତ।କନ୍ଧ ଲୋକମାନେ ସେହି ସମୟରେ ନିଶାନ,ଢାପ ବଜାଇ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷିଣ କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମର ମଙ୍ଗଳ ସହ ଭଲ ଫସଲ, ରୋଗ ବ୍ୟାଧି ମୁକ୍ତ ଓ ମାଟି ମା’କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପାଳିତ ହେଉଥିବା ଏହି ପୋଢ ବଳି ପର୍ବଟି ପ୍ରତି ୧୨ ବର୍ଷରେ ଥରେ ପାଳିତ ହେଉଥିବା ଗାଁର ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। ଗାଁ ଜାନୀ, ଗୌନ୍ତିଆଙ୍କ ସହ ଆନନ୍ଦ ମାଝୀ,ମିନକେତନ ମାଝୀ, କୁବେର ମାଝୀ, ପିତାମ୍ବର ମାଝୀ, ବୈକୁଣ୍ଠ ମାଝୀ,ବମ୍ବେଧର ମାଝୀ, ଭାଗ୍ୟବନ୍ତ ମାଝୀ, ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ମାଝୀ,ଧର୍ମୁ ମାଝୀ,ସୁକଳ ମାଝୀ, ଗୋକୁଳ ମାଝୀ,ରଙ୍କନିଧି ମାଝୀ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହି ପୋଢବଳି ପର୍ବକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଗଉଡ ନର୍ଲା ମସୀହା ପ୍ରତିନିଧି

Related posts

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ, ଭବାନୀପାଟଣା ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ଥାନାନ୍ତର

masiha

ବଣିଜରା ସ୍କୁଲରେ ଅବସର କାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା

Sunil Chandra Nayak

ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅଭିନନ୍ଦନ ଓ ଶୁଭେଚ୍ଛା

masiha

Leave a Comment

error: Content is protected !!
çukurova escort dalaman escort datça escort didim escort düzce escort edirne escort edremit escort fethiye escort gelibolu escort gemlik escort escort
boyabat escort inegöl escort kovancılar escort bolvadin escort meram escort çukurova escort nazilli escort aliağa escort karatay escort serdivan escort bozüyük escort muratpaşa escort ürgüp escort karacabey escort iskilip escort kelkit escort didim escort datça escort yüreğir escort escort osmaneli escort ayvalık escort escort odunpazarı escort zile escort amasra escort söke escort edremit escort sorgun escort hendek escort ilkadım escort kaman escort bayraklı escort lara escort banaz escort bandırma escort kepez escort osmancık escort sultanahmet escort akyazı escort kozan escort izmit escort gelibolu escort dudullu escort köyceğiz escort kemer escort çaycuma escort tepebaşı escort