ପ୍ରଗତିଶୀଳ ମସିହା, ନିର୍ଭୀକ I ନିର୍ଭୟ I ନିରପେକ୍ଷ
ଆଞ୍ଚଳିକ

ପାନରୋମା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହେଲେ ଡ଼.ଭବାନୀ ନିଆଲ

ପାନରୋମା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହେଲେ ଡ଼.ଭବାନୀ ନିଆଲ

ପାନୋରାମା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ୨୦୨୪ ଅବସରରେ ଡ.ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ନିଆଲଙ୍କୁ ଏହାର ଆୟୋଜକ କମିଟି ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି | ବିଶିଷ୍ଟ କବି, ସମ୍ପାଦକ ଏବଂ ଚିନ୍ତକ ଡ.ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ନିଆଲ ତାଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ସାହିତ୍ୟିକ ପାରଦର୍ଶୀତାକୁ ମହୋତ୍ସବ କମିଟି ସମ୍ମାନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଡ. ନିଆଲଙ୍କ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ଓଡିଆ କବି ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ସେ ଓଡିଆରେ ତିନୋଟି, ହିନ୍ଦୀରେ ଦୁଇଟି ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ଦୁଇଟି କବିତା ସଂକଳନ ରଚନା କରିଛନ୍ତି। ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ‘ମହୁରି’ର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଭାବରେ ସେ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରତିପୋଷଣ ତଥା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ପ୍ରଚାର କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଡ.ନିଆଲଙ୍କ କବିତା ହେଉଛି ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଟେପେଷ୍ଟ୍ରି ଯାହା ମାନବ ସ୍ଥିତି ଏବଂ ସମ୍ପର୍କର ଜଟିଳତାକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥାଏ | ତାଙ୍କର କବିତାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରେମ, ଲାଳସା, ଏବଂ ଜୀବନର ପ୍ରକୃତ ବାସ୍ତବତା, ରୁଟି, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଭୋକ ସମ୍ପର୍କିତ | ଏକ ଚିତ୍ରଲିପି ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ,ତାଙ୍କର କବିତା ଅସ୍ତିତ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗର ଅତି ସୂକ୍ଷ୍ମ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ କାବ୍ୟିକ ଦିଗ ଦେଇଥାଏ | ରାଇଟର୍ସ କ୍ୟାପିଟାଲ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଡ.ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ନିଆଲ ସାହିତ୍ୟିକ ସଂଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି, ସାଂସ୍କୃତିକ ଆଦାନପ୍ରଦାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ସାହିତ୍ୟର ବିବିଧତାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିଆସିଛନ୍ତି । ଭାରତ ପାଇଁ ଆୟୋଜକ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ଡ.ନିଆଲଙ୍କ ଭୂମିକା ପାନୋରମା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ୨୦୨୪ ରେ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଏକ ସଫଳ ତଥା ସମୃଦ୍ଧ ସାହିତ୍ୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାରେ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଲେଖକ ଏବଂ ସାହିତ୍ୟ ଉତ୍ସାହୀଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରିଥାଏ । ଏହି ଅବସରରେ ଡ଼.ନିଆଲ ପ୍ରଫେସର ପ୍ରୀତ ପଦ୍ମନାଭନ ନାମ୍ବୀଆର, ସଭାପତି ଏବଂ ମହାସଚିବ ପ୍ରଫେସର ଇରେନ ଡୋରା କାଭାଡିଆଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଓ କୃତଜ୍ଞତା ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ।ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟଯେ, ତାଙ୍କର ଓଡ଼ିଆ କବିତା ପୃଥିବୀର ୨୦ଟି ଭାଷାରେ ଅନୁଦିତ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିସାରିଛି ।

Related posts

ବିଶୋଇ ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ଭୀମଭୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଭିଯାନ ଶିବିର

masiha

ରାମାଧୀନ ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମନ୍ବିତ ଯୁବ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ-2023 ଉଦଘାଟନ

masiha

ମଣ୍ଡି ରେ ଧାନ ବିକ୍ରୟ ନିମନ୍ତେ ଗଡ଼ିଲା କୃଷକ ସଚେତନତା ରଥ

masiha

Leave a Comment

error: Content is protected !!
çukurova escort dalaman escort datça escort didim escort düzce escort edirne escort edremit escort fethiye escort gelibolu escort gemlik escort escort
boyabat escort inegöl escort kovancılar escort bolvadin escort meram escort çukurova escort nazilli escort aliağa escort karatay escort serdivan escort bozüyük escort muratpaşa escort ürgüp escort karacabey escort iskilip escort kelkit escort didim escort datça escort yüreğir escort escort osmaneli escort ayvalık escort escort odunpazarı escort zile escort amasra escort söke escort edremit escort sorgun escort hendek escort ilkadım escort kaman escort bayraklı escort lara escort banaz escort bandırma escort kepez escort osmancık escort sultanahmet escort akyazı escort kozan escort izmit escort gelibolu escort dudullu escort köyceğiz escort kemer escort çaycuma escort tepebaşı escort