ପ୍ରଗତିଶୀଳ ମସିହା, ନିର୍ଭୀକ I ନିର୍ଭୟ I ନିରପେକ୍ଷ
Uncategorized

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଅଟକାଇଲା CHILDLINE ନୂଆପଡା ଓ ସମ୍ମାନିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ (ICDS)

ନୂଆପଡା: ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ସ୍ଥିତ ନୂଆପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖରିଆର ରୋଡ ଏନ ଏ ସି ରେ ଏକ ୧୬ ବର୍ଷ ୯ ମାସ ର ଝିଅ ର ବାଲ୍ୟ ବିବାହ କୁ ଅଟକାଇଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ଖରିଆର ରୋଡ ଏନ ଏ ସି ର କୁ ଏକ ଗ୍ରାମରେ ନା ବାଳିକା ର ବିବାହ ବଗବେହେରା ସ୍ଥିତ ପାଣ୍ଡରିପାଣି ରେ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା ବାହାଘର, ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନ ର ସଚେତନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଲା ଯେ ଉକ୍ତ ଝିଅ ର ବିବାହ ବୟସ ହୋଇନାହି ତେଣୁ ଗ୍ରାମର SHG ସଭ୍ୟ ଓ ଗ୍ରାମର AWW ମାନଙ୍କ ସହଯୋଗ ରେ ଉକ୍ତ ଝିଅ ଘରକୁ ଯାଇ ଝିଅ ର ବୟସ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ତଦାରଖ କଲାପରେ ଉକ୍ତ ଝିଅ ଓ ତାର ପରିବାର କୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଓ ତାର କୁ ପରିଣାମ ଏବଂ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଅଧ୍ୱନିୟମ ଉପରେ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହିତ ସଚେତନା କରାଗଲା । ତାପରେ ଆଜି ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ର ସଂଯୋଜକ ମୁକେଶ କୁମାର ଯୋଶୀ ଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧନତାରେ ସମ୍ମାନିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ର ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ସାନ୍ତା ବାରିକ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଦଳର ସଭ୍ୟ, ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନ ର କାଉନ୍ସେଲୋର ହୋସନା ଅକ୍ତରୀ, ସଭ୍ୟ ମନସ୍ଵିନୀ ସାହୁ, ଡିଗେଶ୍ବରୀ ସାହୁ ଗ୍ରାମର ଏବଂ AWW ମିଳିତ ପଦର୍ଶନ ରେ ପୁଣି ଥରେ ତାର ପରିବାର କୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଓ ତାର କୁ ପରିଣାମ ଏବଂ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଅଧ୍ଵନିୟମ, ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ର ଭୟା ଭୟ ପରିଣିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରି ଉକ୍ତ ପରିବାର ଙ୍କୁ ସଚେତନକରଯାଇଥିଲା । ନା ବାଳିକାର କୌଣସି ଯନ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷା ରେ ଅବହେଳା ନ କରନ୍ତି ସେଥ୍ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପରିବାର ଲୋକ ଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉକ୍ତ ନାବାଳିକାକୁ ୧୮ ବର୍ଷ ନ ହୋଇଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାର ବିବାହ ନକରିବାକୁ କନ୍ୟା ପକ୍ଷ ଲିଖ୍ ଆକାର ରେ ଘୋଷଣା ନାମା ନିଆଯାଇଥୁବା ବେଳେ ଅନଲାଇନ ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ସମିତି ର ସଭ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଅଶ୍ବିନୀ ପାତ୍ର ଙ୍କ ନିକଟରେ ହାଜର କରଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ନିଷ୍ପତି ଅବମାନନା କଲେ ଆଇନ ଅନୁଯାଇ ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ ପାଇ ମଧ୍ଯ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି।ଉକ୍ତ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ନୂଆପଡା କାଉନ୍ସେଲର ହୋସନା ଅକ୍ତରୀ ଓ ସଦସ୍ୟ ମନସ୍ଵିନୀ ସାହୁ ଏବଂ ସମ୍ମାନିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ନୂଆପଡା ର ସମ୍ମନିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ର ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ସାନ୍ତା ବାରିକ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଦଳର ସଭ୍ୟ ଏବଂ AWW ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ନୂଆପଡା ରୁ ସୁଜିତ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

Related posts

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ପରଲୋକ

Sunil Chandra Nayak

କୃଷି ଓ କୃଷକ ମାନଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ, ଡାକିଲେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ 

Sunil Chandra Nayak

ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଢୀ ଙ୍କ ଭଜନ ଜଗବନ୍ଧୁ

Sunil Chandra Nayak

Leave a Comment

error: Content is protected !!
çukurova escort dalaman escort datça escort didim escort düzce escort edirne escort edremit escort fethiye escort gelibolu escort gemlik escort escort
boyabat escort inegöl escort kovancılar escort bolvadin escort meram escort çukurova escort nazilli escort aliağa escort karatay escort serdivan escort bozüyük escort muratpaşa escort ürgüp escort karacabey escort iskilip escort kelkit escort didim escort datça escort yüreğir escort escort osmaneli escort ayvalık escort escort odunpazarı escort zile escort amasra escort söke escort edremit escort sorgun escort hendek escort ilkadım escort kaman escort bayraklı escort lara escort banaz escort bandırma escort kepez escort osmancık escort sultanahmet escort akyazı escort kozan escort izmit escort gelibolu escort dudullu escort köyceğiz escort kemer escort çaycuma escort tepebaşı escort